۱۰ مورد از بهترین جاذبه‌ های گردشگری ترکیه

تور ترکيه - ترکيه کشوري در جنوب درياي سياه است که بخش بزرگي از آن در آسيا و بخش کوچک‌تر آن در اروپا قرار دارد. اين کشور به دليل داشتن موقعيت خوب جغرافيايي و قدمت تاريخي، جاذبه‌هاي گردشگري زيادي دارد که در اين مقاله به ?? مورد آن اشاره مي‌کنيم.
ترکيه مقاصد توريستي زيادي براي بازديد مسافران دارد. از گنبد‌ها و مناره‌هاي استانبول تا خرابه‌هاي رومي که در امتداد سواحل جنوب غرب قرار دارد. سواحل آنتاليا، تفريگاه‌هاي ساحلي مديترانه و کوه‌هاي شرقي درياي سياه نيز مورد توجه گردشگران است. ترکيه جاذبه‌هاي بسيار زيادي دارد که در اين مجال نمي‌گنجند، اما اين ليست مي‌تواند شروعي براي گردشگري در کشور ترکيه باشد.
??. تئاتر آسپاندوس (Aspendos Theatre)
تئاتر-آسپاندوس يکي از سالن‌هاي تئاتر باستاني که تاکنون از آن محافظت شده، آسپاندوس است. اين بنا ??? سال قبل از ميلاد در دوران حکومت مارکوس آرلوس (Marcus Aurelius) امپراطور روم ساخته شده و ?? تا ?? هزار صندلي براي تماشاگران دارد. سکوي اين تئاتر به عنوان يک کاروانسرا در زمان سلجوقيان مورد استفاده قرار مي‌گرفت. تئاتر آسپاندوس به طور مداوم در حال ترميم و بازسازي است، به همين دليل بدون از دست دادن کيفيت خود باقي مانده است.
?. ساحل پاتارا (Patara Beach)
ساحل-پاتارا در کيلومتر ?? ساحل شني وسيع مديترانه، ساحل پاتارا قرار دارد. پاتارا از ويرانه‌هاي باستاني ليکيا (Lycian) و روم و تپه‌هاي شني و خسارت‌هاي ناشي از آن به‌وجود آمده و ساختمان ديگري غير از يک کافه‌ي کوچک در اين منطقه به چشم نمي‌خورد. اين ساحل محل پرورش لاک‌پشت‌هاي دريايي در معرض خطر يا انقراض است. روستايي در اين نزديکي وجود دارد که زادگاه سنت نيکولاس، پيل روم شرقي در قرن چهارم است که بعد‌ها به افسانه‌ي بابانوئل معروف شد.
?. پاموکاله (Pamukkale)
پاموکاله پاموکاله به معناي قلعه‌ي پنبه در ترکيه است که چشم‌اندازي دور از واقعيت ايجاد کرده است. پاموکاله به اسم تراس‌هاي سفيد شهرت دارد، تراس‌ها از سنگ‌هاي رسوبي و مواد معدني يا تراورتن ساخته شده که خلاف رسوبات چشمه‌هاي آب گرم است. مردم از هزاران سال پيش در اين استخر شنا مي‌کنند. شهر يوناني و باستاني هراپوليس (Hierapolis) در بالاي چشمه‌هاي آب گرم توسط پادشاهان پرگامون ساخته شده است. خرابه‌هايي از حمام‌ها، معابد و بنا‌هاي تاريخي ديگر يوناني در اين منطقه قابل مشاهده است.
?. قلعه‌ي بودروم (Bodrum Castle)
قعه‌ي-بودروم بودروم، شهري در جنوب غربي ترکيه است که قلعه‌ي آن توسط صليبيون در قرن ?? شبيه قلعه‌ي سنت پيتر ساخته شده و يکي از آثار تاريخي، يادگار رشادت‌هاي جهان در قرون وسطي به شمار مي‌رود. در حال حاضر اين قلعه به عنوان موزه‌ مورد استفاده قرار مي‌گيرد و باستان‌شناسان تمرکز خود را بر باستان‌شناسي زير آب گذاشته‌اند. صنايع دستي و قايق‌هاي تفرجگاه‌هاي داخلي بودروم ارزش ميليون دلاري دارند.
?. کوه نمرود (Mount Nemrut)
کوه-نمرود ارتفاع کوه نمرود ???? متر (???? فوت) است، کوه در جنوب شرقي ترکيه در نزديکي شهر آديامان (Adiyaman) واقع شده است. ?? سال قبل از ميلاد شاه آنتيوخوس آي تئوس (King Antiochus I Theos) مقبره‌اي با يک مجسمه‌ي عظيم، از خودش به همراه دو شير، دو عقاب، نماد‌هاي مختلف يوناني و خدايان ايراني را در بالاي کوه ساختند. اين مجسمه‌ها ساخت مناسبي نداشتند و بعد از مدتي سر اين نماد‌ها جدا شده و در سراسر کوه پخش شده است. از قله‌ي اين کوه مي‌توان کوه‌هاي اطراف را مشاهده کرد. تماشاي طلوع آفتاب از تراس شرقي اين بنا و ديدن نور آفتاب که به مجسمه‌هاي محوطه مي‌تابد زيبايي خارق‌العاده‌اي را مي‌آفريند.
?. اولدنيز (Oludeniz)
اولدنيز اولدنيز يک روستاي کوچک واقع در ساحل جنوب غرب درياي اژه قرار دارد. اين ساحل شني در دهانه‌ي اولدنيز، در تالاب آبي رنگ است. اين ساحل به خاطر سايه‌ي فيروزه‌اي دريايش و سوژه‌ي مناسب عکاسي، شهرت دارد. اولدنيز به عنوان يکي از مکان‌هاي مناسب چتربازي به لحاظ مناظر زيبايش، منحصر‌به‌فرد است.
?. مسجد کبود (Blue Mosque)
مسجد-کبود با ? مناره‌اي که توسط معماران به دستور سلطان احمد براي مسجد کبود ساخته شده، استانبول ر ا بسيار تحت تاثير قرار داده است. اين مسجد هنوز هم مورد استفاد ه قرار مي‌گيرد. ساخت مسجد از سال ???? تا سال ???? طول کشيده و مانند مساجد ديگر آرامگاه‌هايي را شامل مي‌شود. وجود کاشي‌کاري‌هاي آبي رنگ داخل مسجد با الگو و طرح‌هاي مختلف باعث محبوبيت اين مکان شده است.
?. کتابخانه‌ي سلسوس (Library of Celsus)
کتابخانه‌ي-سلسوس ويرانه‌هاي افسس يکي از جاذبه‌هاي توريستي در سواحل غرب کشور ترکيه است. معبد آرتميس در اين شهر، يکي از عجايب هفت‌گانه‌ي جهان است که توسط اراذل به رهبري اسقف اعظم قسطنطنيه در سال ??? بعد از ميلاد نابود شد. بعضي از ساختار‌ها هنوز ديده مي‌شوند که کتابخانه‌ي سلسوس و تئاتر از اين دسته‌اند. کتابخانه در سال ??? بعد از ميلاد ساخته شد که مي‌تواند ????? طومار و کتيبه را در خود جاي دهد. همين‌طور يک آرامگاه به ياد ماندني براي سلسوس، فرماندار آسيا ساخته شده است. نماي خارجي اين بنا در سال ???? بازسازي شد و به حالت قبلي خود بازگشت.
?. دودکش‌هاي پري گورمه (Goreme Fairy Chimneys)
دودکش‌هاي-پري-گورمه کاپادوکيه به دليل وجود صخره‌هاي عجيب و شگفت‌انگيز، ميراث تاريخي منحصر‌به‌فردي بشمار مي‌رود. بهترين مکان براي بازديد از اين بنا‌ها شهر گرومه (Göreme) است که داراي تعداد زيادي از مخروط‌ها و دودکش‌ها است. چاله‌هاي سحرآميز بر اثر فرسايش ناشي از باد و آب در بين دو لايه مختلف آتشفشاني به وجود آمده‌اند. لايه‌ي ضخيمي از خاکستر آتشفشاني روي لايه‌ي نازک بازالت که در مقابل فرسايش مقاوم است، قرار گرفته است. با توجه به راحت شدن کار کنده‌کاري، بسياري از دودکش‌هاي پري در کاپادوکيه در طول قرن‌ها براي ساخت خانه، کليساها و تجهيزات ديگر خالي شدند.
?. مسجد اياصوفيه (Hagia Sophia)
مسجد-اياصوفيه مسجد مسجد اياصوفيه که در اصل کليسايي براي امپراطور روم شرقي ژوستينين (Justinian) در قرن ششم ساخته شده، شاهکار مهندسان رومي است. گنبد عظيم (??متر) اين مسجد بيش از ???? سال بزگ‌ترين فضاي بسته‌ي جهان بوده است. اين مسجد توسط صليبيون چهارم در سال ???? غارت شد و در قرن پانزدهم که عثماني‌ها شهر را فتح کردند اين بنا را به مسجد تبديل کردند. اياصوفيه از سال ???? به يکي از موزه‌هاي ترکيه معروف شد که اکنون يکي از جاذبه‌هاي ترکيه به شمار مي‌رود.

منبع: Touropia