مازندران

استان مازندران استاني سرسبز و زيبا در شمال ايران و در کرانه هاي جنوبي درياي خزر مي باشد. اين استان هممرز با استانهاي گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوين و گيلان است. شهرستان ساري، مرکز و پرجمعيتترين شهر استان مازندران است.

اين استان از لحاظ جاذبه هاي گردشگري و جذب توريست رتبه يک را در ايران دارا است و از جنگل، دشت، کوه، تاريخ و دريا سود بسزايي ميبرد. قله دماوند مرتفع ترين قله ايران در استان مازندران و در شهرستان آمل قرار دارد.

استان مازندران يکي از پرجمعيت ترين مناطق از لحاظ تراکم جمعيتي و يکي از غني ترين آنها از لحاظ منابع گوناگون زيرزميني ميباشد. اين استان داراي ?? شهرستان است. مازندران قديميترين مردم را در جهان از نظر يک جا نشيني دارد. روز ?? آبان هم روز مازندران نامگذاري شده است.

مردم مازندران به زبان تبري (مازندراني) و فارسي سخن ميگويند. مازندران با جمعيتي بيش از ? ميليون نفر و حدود ???? درصد جمعيت کشور از وسعتي معادل ????درصد ايران برخوردار است. اما قرار گرفتن آن در ساحل جنوبي بزرگترين درياچه جهان موسوم به درياي مازندران يا درياي کاسپين يا خزر و همجواري با چهار کشور ساحلي اين دريا يعني ترکمنستان، قزاقستان، روسيه و جمهوري آذربايجان از يک سو و قرار گرفتن در شمال کلانشهر تهران (پايتخت ايران) از موقعيت جغرافيايي استراتژيکي برخوردار است.
فهرست جاذبه هاي گردشگري، جاهاي ديدني، اماکن مقدس و مذهبي، و امکانات توريستي و تفريحي شهرهاي استان مازندران به شرح زير در آريا زمين در دسترس مي باشد:
شهر آلاشت، شهر آمل، شهر بابل، شهر بابلسر، شهر بهشهر، شهر پل سفيد، شهر تنکابن، شهر جويبار، شهر چالوس، شهر رامسر، شهر ساري، شهر سواد کوه، شهر سورک، شهر عباس آباد، شهر فريدونکنار، شهر قايم شهر، شهر کلاردشت، شهر گلوگاه، شهر محمود آباد، شهر مياندورود، شهر نکا، شهر نور، و شهر نوشهر
اگر يک جاي ديدني، اثر باستاني و تاريخي، تفريحگاه، مکان مقدس و زيارتگاه، جاذبه گردشگري و... در مازندران مي شناسيد که فکر مي کنيد خوب است ساير هم ميهنانمان با آن آشنا شوند، همين حالا براي معرفي آن يک صفحه در آريا زمين بسازيد و دانسته ها، تجربه ها، خاطرات و تصاوير خود از آن جاي ديدني، اثر باستاني و تاريخي، تفريحگاه، مکان مقدس و زيارتگاه، جاذبه گردشگري و... را با ديگران به اشتراک بگذاريد!