غار یخی چما یکی از اعجاب‌انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیار

غار يخي چما يکي ديگر از جاذبه هاي گردشگري ايران در مجاورت روستاي شيخ عليخان در فاصله 25 کيلومتري چلگرد از توابع بخش مرکزي شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختياري قرار دارد
غار يخي چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبيه تنگه‌اي بزرگ و يک انباري پربرف است که ارتفاع برف‌هاي آن تا 50 متر نيز مي‌رسد. لايه‌هاي يخي اين غار در فصول گرم و کم‌بارش داراي ضخامت کمي بوده و بسيار نازک و سست مي‌باشند و بايد از عبور بر روي آن‌ها و داخل غار اجتناب نمود.
تصاوير غار يخي چما,غارهاي ايران

غار يخي چما به بزرگ‌ترين منبع آب شيرين ايران شهرت دارد
غار يخي چما يکي از نادرترين و اعجاب‌انگيزترين غارهاي استان چهارمحال و بختياري به شمار مي‌رود. قرار گرفتن در دره‌هاي عميق و انباشت حجم برف‌هاي چندين ساله در اين غار سبب شده است تا قنديل‌هاي يخ و توده‌هاي عظيم برف به صورت دائمي و در تمام فصول سال باقي بمانند.
علاوه بر اين غار يخي چما به بزرگ‌ترين منبع آب شيرين ايران نيز شهرت دارد زيرا از زير يخ‌هاي اين غار، چشمه‌اي با آب سرد جريان يافته که در نهايت به سد کوهرنگ مي‌ريزد.
غار يخي چما,غار يخي چما در استان چهارمحال و بختياري

غار يخي چما در مجاورت روستاي شيخ عليخان
نامگذاري اين غار يخي به «چما» (يا چي‌ما)، از گويش بختياري عشاير منطقه گرفته شده است.
با وجود ويژگي‌هاي منحصر به فرد، اين غار يکي از کم‌نظيرترين نقاط گردشگري استان و حتي کشور است که براي بسياري از گردشگران ناشناخته مانده است.
قرار گرفتن در دره‌هاي عميق و انباشته شدن حجم برف‌هاي چندين ساله در اين مکان باعث شده قنديل‌هاي يخ و توده‌هاي عظيم برف به صورت دائمي و در تمام فصول سال باقي بمانند.

غار يخي چما در مقابل دشت چما واقع شده
نشستن برف زمستان در تنگه اي صخره اي، زاويه تابش نور خورشيد به تنگه و آب شدن برفها در تابستان، باعث فرسايش قسمت پايين برفها شده و به تدريج تشکيل يک غار يخي در طول گذشت صدها هزار سال رقم زده است.
سطح وسيع برف در غاريخي چما محلي براي تفريح و سرگرمي جوانان و نوجوانان عشايري منطقه چما شده است,در سال‌هاي اخير مسابقات اسکي تابستانه کشور نيز در اين محل برگزار مي‌شده است.